Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kredity a VP

 

ÚSEK STUDIA

Úsek studia = časové období určené fakultními/univerzitními předpisy, během kterého musí student splnit všechny studijní povinnosti v něm zapsané. Nestane –li se tak, hrozí mu vyhození nebo opakování (ISP) 

1. studijní úsek = 1.ročník (vždy oba semestry dohromady)
2. studijní úsek = 2. ročník
3. studijní úsek = 3. ročník
4. studijní úsek = 4. ročník
5. studijní úsek = 5. ročník
 
 

KREDITY

Kredit = je něco jako bod, jednotlivé předměty jsou tedy různě obodovány, v závislosti na jejich obtížnosti (těžší předměty jsou za více kreditů). Kredit by měl vyjadřovat množství práce, kterou musí student vynaložit, aby předmět absolvoval a složil z něj závěrečnou zkoušku.

Kreditní systém = takový systém studia, kdy studium je organizováno do studijních úseků (nenazývají se tedy ročníky nebo semestry), ve kterých studenti musí plnit studijní povinnosti (povinné a povinně volitelné předměty), za které získávají kredity, kterých musí být určitá množství:

a)      normální počet kreditů – takový počet kreditů za studijní úsek, který je fakultními/univerzitními předpisy doporučen (= student by jej měl dodržovat)

b)      minimální počet kreditů – takový minimální počet kreditů, který student potřebuje k tomu, aby nebyl vyhozen ze školy a mohl třeba opakovat nějaký předmět

 

Studijní úsek
Normální počet
Minimální počet
1.
60
50
2.
120
110
3.
180
170
4.
240
230
5.
300
(není, bez podmínky 300)

 
 
Prerekvizity = podmínky, v našem případě předměty, které musí student absolvovat, aby si mohl:
a)      zapsat nějaký předmět – tzv. prerekvizity pro zápis předmětu
b)     dělat zkoušku z předmětu – tzv. prerekvizity pro zkoušku z předmětu
prerekvizity si student může najít např v SISu nebo na webu fakulty
 
 
SHRNUTÍ: Student by měl každý rok získávat 60 kreditů – toto je ale jen orientační, povinností je dodržovat ty „normální“ počty kreditů (60, 120…), klidně se může stát, že jeden rok má student 65 kreditů, druhý jen 57, přesto ale ty normální počty dodrží.
 

 VP neboli "povinně volitelné předměty"

V prvním ročníku dostanete za povinné předměty (jsou to ty které si zapisujete do indexu u zápisu) jen 56 kreditů. Tím pádem je dobré si zvolit nějaký volitelný předmět abyste na konci prváku měli příslušný počet kreditů (60). Samozřejmě pokud budete mít jen 56 tak se nic neděje. Jak jsem psal výše tak ve druhém ročníku musíte získat opět 4 kredity za volitelné předměty ale navíc ještě dohnat ty 4 kredity z prváku - tzn. získat celkem 8 kreditů. Proto je lepší si zapsat nějaký ten VP již prvním ročníku.

Seznam VP neleznete v SISu. Zapsat si je budete moci až začátkem nového akademického roku (2014/15). 

Na zapsání VP do indexu není nutné spěchat, klíčové je mít ho zapsaný v SISu. Pro zápis do indexu vám stačí přijít až koncem listopadu nebo i později. Pokud budete naopak chtít nějaký VP škrtnout po uzavření zapisování v SISu tak stačí jen napsat mail přislušné studijní referentce. Předejdete tak zbytečně dlouhému čekání na studijním oddělení.

(autor: Jakub)